Başa sarsak da yeni bir yıl… O halde umut var…

2016

Davutoğlu – Kılıçdaroğlu görüşmesi aylardır yaşadığım deja-vu halini güçlendirdi. Yeni Anayasa çalışmaları, yeni baştan sil baştan yapılacakmış. Bunun için Bahçeli ile de görüşecek olan Davutoğlu’nun Ocak 2016 New Year Resolutions (Yeni Yıl Kararları ama biz Yapılacak İşler Listesi diye çevirelim) notları içinde Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nu yeniden kurmak, yeniden her partiden 3′er üye seçmek gibi gibi kararlar varmış. Güzel. Bari bu kez vakit kaybetmesinler, görüştükleri onlarca STK’nın yeni anayasa için talepleri TBMM tutanaklarında var. Ortaklaşılmış maddeler de vardı.

Normal koşullarda umutlanmak gerekir, ancak bu Yeni Anayasa mavi boncuklamalarının geçen defa olduğu gibi yine vatandaşı oyalama ve yine bir “size tanınan sürenin sonuna geldiniz” çıkışının biiip sesiyle sona ereceğine inanmaktayım. Sonra gelsin yine cicim aylarının ardından Başkanlık kavgaları.

Yalnızca Anayasa konusu değil, ülke sürekli aynı kısır döngü içinde dönüp duruyor:

Uzun süren torba davaların “kandırılmışız” itirafıyla yalan olmasının ardından yeni bir torba dava süreci başlıyor. O günlerde Oda Tv, Ergenekon, Devrimci Karargah tutuklusu gazeteciler, bu kez FETÖ adı konulan bir örgüt torbasına atılıyor.

O gün Balyoz’dan tutuklu askerker, bugün aynı davaya ilintileniyor.

Uzun süren ve içinde belediye başkanlarının da olduğu binlerce tutukluya ulaşan KCK davaları, neredeyse yeniden başlayacak. Bu kez milletvekili, parti başkanı falan hedefleniyor. Hatta parti kapatma sopası gösteren de var.

Kentsel dönüşüm öncesi, kentsel dönüşüm mağduriyetlerini savunabilecek avukatları topladılar. Şimdi Diyarbakır’da operasyonlar sonrası Kentsel Dönüşüm başlayacakmış.

Yaz boyu bir koalisyonda uzlaşamayan, hatta Kılıçdaroğlu ve Koç’un ifadesiyle sohbetin koalisyona dahi yaklaşmadığı AKP-CHP görüşmelerinden içinde yüzde 10 barajı falan olan Anayasa’nın yenilenmesi bekleniyor.

Ortam 2000′lerin son yıllarının, Güneydoğu 1990′ların deja-vecu’sü… Sanki 2013′te susan silahlar, yaşanan çatışmasızlık, söylenen sözler, yazılan övgüler, bildiğimizi unutturan algı fırtınası olmamış gibi yine döndük aynı kabusa…

Kuyruğunu yakalamaya çalışan kedi gibi dönüp duruyoruz.

Ama bir fark var 2016 yeni bir yıl… O yüzden umutlanmak için 1 sebebimiz var. O halde ne diliyoruz: Özgürlük, Eşitlik, Adalet ve Barış için… 2016, 4X4′lük bir yıl olsun…