ADAYLARLA SOKAKTA / ELİF AKGÜL’ÜN İZLENİMLERİ

CHP Adayı Melda Onur İle Güzeltepe’de Dolaştık

CHP İstanbul 2. Bölge Milletvekili Adayı Melda Onur ile Eyüp’ün Güzeltepe Mahallesi’nde esnafın seçim nabzını tuttuk.
510“İnşallah, hayırlısı olur.”

Eyüp’te Güzeltepe mahellesindeyim. Bu cümle ise, bu mahallenin ortak cümlesi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Melda Onur ve CHP Eyüp Koordinasyon Merkezi çalışanları ile esnaf gezisi yapıyoruz.

bianet olarak adaylarla seçim gezisine katılıp, seçmenin nabzını tutmayı amaçladığımızda Melda Onur birlikte gezmek istediğim ilk isim oldu. çArşı tişörtlü, Meclis kapalı oturumlarının muhabiri, hayvanların da vekili Melda Onur bu seçimlerde de CHP’nin İstanbul 2. Bölge adayı. Dokuzuncu sıradan aday gösterildiği için seçmenleri tarafından daha üst sıralara taşınması için kampanya başlatılmış bir aday.

Vekillik dönemini sokakta geçiren Melda Onur aslında seçim dönemini de vekil gibi geçiriyor. Meclis kapansa da belli ki mesleğini henüz bırakmıyor. Paneller, protestolar, basın toplantıları derken ancak Eyüp’deki esnaf gezisi için kendisiyle sözleşebiliyoruz.

Buluşma yerimiz de Mimarlar Odası’ndaki Taksim Dayanışması basın toplantısı.

İstikametimiz Eyüp’ün Güzeltepe mahallesi. Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi üzerindeki esnafları gezeceğiz. Ardından Melda Onur seçim çalışması için Malatya’ya uçacak. Çok vaktimiz yok yani.

Günün ilk sürprizi bulduğumuz ilk taksicinin CHP üyesi çıkması. Haliyle yolculuk boyunca seçimlerden, olası sonuçlardan konuşuyoruz. CHP’li taksicinin de ilk sorusu “Oyların HDP’ye kayıp kaymadığı” oluyor. Bu soru aslında hem seçmenlerin hem de seçim çalışması yürütenlerin gündemini oluşturuyor.

 

CHP’nin Alibeyköy’de bulunan CHP Eyüp Koordinasyon Merkezi’ne ulaşıyoruz. Bürodaki herkes “Melda Abla”yla fotoğraf çektirmek istiyor. Eyüp’te benim gördüğüm kadarıyla seçim çalışması yapanların ezici çoğunluğu kadınlardan oluşuyor.

Melda Onur ve CHP’lilerle Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi boyunca yürümeye başlıyoruz.

Bu rota benim için çok tanıdık.

Güzeltepe’deki rotamızın üstündeki apartmanlardan birinde bir yılımı geçirdim. Muhafazakar kimliği ile tanınan Eyüp’ün en çok tekel bayine sahip olan yeri burası belki de. Buna rağmen İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Efes One Love Festivali düzenleneceği vakit “alkol” gerekçesiyle festivali protesto eden bir mahalle. Saat 22.00’den sonra perdelerin sıkı sıkıya örtüldüğü, sürekli eski binaların yıkıldığı, yeni binaların inşa edildiği, üniversitenin varlığıyla daha da “soylulaştırılmaya” çalışılan bir mahalle.

Bu nedenle bu seçim gezisi benim için daha da ilginç hale geliyor.

Yol boyunca sıralanan esnafları dört ana gruba ayırmak mümkün. İlki, bahsini ettiğim gibi tekel bayiler. En az dört tekel bayi ile el sıkışıyoruz. İkinci grup inşaat şirketleri. Hem emlak ofisi hem de inşaat şirketi olarak işleyen, çoğunlukla patronların ofisleri beklediği yerler. Üçüncü grup otomotiv servisleri ve yedek parçacıları. Buralarda genellikle işçilerle görüşüyoruz, patronlar ise çok göz önünde değil. Son grup ise mini-market, fırın ve kasaplar.

Melda Onur gülerek “Tekelcilerin çoğu bize oy veriyor” zaten diyor. Gerçekten de girdiğimiz tekel bayiler milletvekillerini tanıyarak kapıya çıkıyorlar.

“Oyumuz zaten size”, “Şunları bir devirelim de” en çok dile dökülen sözcükler.

İnşaat ofislerinde ise yüzlerde belli belirsiz bir gülümseme ile “İnşallah hayırlısı olur”dan öte bir cevap alamıyoruz. Gülümsemenin anlamı da kendisi gibi belirsiz

.

Otomotivle ilişkili dükkanlarda çalışan işçiler ise en çok dile gelenler.

55 yaşlarında bir işçi “AKP’yi devireceğiz mi, bak kalkıyorum arabanın altından” diyerek çalıştığı arabanın altından çıkıyor. “Devirin şunları da biz de rahatlayalım”, “Esnaf bitmiş durumda, devrim yapacağız gibime geliyor” cümleleri işçilerin birebir talepleri.

En ilginç tepkiler ise mini market, kasap gibi küçük esnaftan geliyor. “Size gönül verdim” diye başlayan bir esnaf CHP’ye veryansın etmeye başlıyor.

“Belediye başkanı adayınız bir kere bile gelmedi buraya. Görünmezsiniz, yeterli çalışmıyorsunuz” eleştirileri seçim çalışması yapan CHP’lilerin de ilgisini çekiyor. Uzun süren konuşmanın ardından Onur “8 Haziran’da ilk sizin dükkanınıza geleceğiz” diyerek gülerek ayrılıyor.

Açık açık CHP’ye oy vermeyeceğini söyleyen seçmen de yine bu gruptan. Fırında çalışan 20’li yaşlarındaki bir kadın “Neden CHP, neden?” diye soruyor. CHP’nin ekonomik vaatlerini, asgari ücretin net 1500 TL olacağını, kadınlar işçiler için çalıştıklarını söyleyen Onur’un “oy verin” çağrısını ise kaşlarını kaldırarak reddediyor. Ama rengini de pek belli etmiyor.

Günün en önemli talebi ise 35 yaşındaki bir kasaptan geliyor. O da rengini belli etmeyenlerden. Ama negatif söylemlerden, kutuplaşmadan sıkılmış. “Salı günkü grup toplantıları toplumu geriyor” diyerek politikacılardan daha az kutuplaştırıcı bir dil kullanmalarını istiyor. (EA)