Yüreğimiz Soma’da öfkemiz sokakta!

19760

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla başta Soma olmak üzere ülke genelinde alanlara çıkan işçi ve emekçiler “Yüreğimiz Soma’da öfkemiz sokakta. Kaza değil, kader değil, fıtrat değil, katliam. Unutmayacağız, affetmeyeceğiz” dedi.

SOMA

Soma’da ilk anma etkinliği Beşyol Kavşağı’ndaki madenci heykelinde gerçekleştirildi. Etkinliğe DİSK, KESK, TTB, TMMOB temsilcilerinin yanı sıra CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel ve Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan da katıldı.

Madenci anıtına karanfil bırakılmasının ardından açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, “Yüz yılın en büyük iş faciasının yıl dönümü bugün. Bugün bu acıyı unutturmamak için, böyle acıların bir kez daha yaşanmaması için alanlardayız” dedi. Katliamın ardından açılan soma davasının kamuoyunu tatmin etmediğini dile getiren Beko, “Soma gibi bir facia yaşandıktan sonra bile her ay onlarca emekçi iş cinayetlerine kurban gitmekteler. Bu kaza mıdır? Kader midir? Hayır bu resmen cinayettir. Emekçileri güvencesizliğe, taşeronlaşmaya, denetimsizliğe teslim edenlerin işlediği cinayet” dedi. Türkiye’de özellikle AKP iktidarı döneminde uygulanan politikalarla ölümlerin arttığını, denetimlerin yetersiz, deneyimi ve uzmanlığı olmayan kişi ve şirketlere bırakıldığını belirten Beko, şöyle devam etti: “301 madencinin ölümü kader değil katliamdır. Bu katliamın sorumluları halen hesap vermemiştir. Bu kadar uyarılarımızın hiçbirisini dikkate almayan hükümet, ‘Bu işin fıtratında var’ diyerek bilim ve tekniğin karşısında, olduğunu ilan etmiştir. Biz öngörülen ve önlenebilir risklerin ne kaza ne de fıtrat olmadığını biliyoruz” dedi.

Katlamda yakınlarını kaybeden aileler de Ege Linyit İşletmeleri (ELİ) önünde bir araya geldi. ELİ önüne siyah çelenk bırakan aileler, Beşyol ağzında bulunan madenci anıtına yürüdü. Katliamda hayatını kaybeden Maden İşçisi Uğur Çolak’ın babası İsmail Çolak “Gerçek sorumluları biliyoruz. Yargılanmasını istiyoruz. Gerçek sorumlular yargılanana kadar mücadelemize devam edeceğiz” dedi. Hayatını kaybeden 301 maden işçisinin adının yazıldığı pankartın en önde taşındığı yürüyüş sırasında sık sık “İşçiler ölüyor sermaye büyüyor”, “Soma’nın hesabı sorulacak” ve “Soma’nın ateşi AKP’yi yakacak” sloganları atıldı. “Zonguldak Ermenek ve Kütahya’da yaşanan maden cinayetlerinin hesabını soracağız” diyen aileler, madenci heykeline karanfiller bıraktı. (İzmir/EVRENSEL)