Şarkılar Poyraz Ali’ye

CEzGWpdUsAAr0UM.jpg large

Annesi ile cezaevinde kalan üç buçuk yaşındaki atipik otizmli Poyraz Ali’nin özgürlüğüne kavuşması için bugün Bakırköy kadın Cezaevi Önünde içlerinde CHP milletvekili Melda Onur, sanatçı İlkay Akkaya ve Marsis grubunun da bulunduğu bir grup basın açıklaması yaparak şarkılar söyledi.

Poyraz Ali için bir süredir değişik kamuoyu yaratma çabalarıyla kampanyalar düzenlenerek on binlerce imza toplandı. Baba Emrah Bakır ile görüşen Adalet Eski Bakanı Bekir Bozdağ konuyla birebir ilgileneceği belirtip Anne Zeynep’in ve benzeri mağduriyeti yaşayan ailelerin denetimli serbestlikten yararlanması için gereken çalışmaların hızla yapılacağı sözünü vermişti. Ancak hala bir adım atılmaması üzerine Bakırköy cezaevi önünde ‘şarkılar Poyraz Ali’ye’ eylemi yapıldı.

DENETİMLİ SERBESTLİK GETİRİLSİN

Basın açıklaması metnini sanatçı İlkay Akkaya okudu. Açıklamada ” Poyraz Ali’nin yaşadığı çok ciddi bir insan hakkı ihlalidir. Tecrit koşulları bırakın normal çocukları, yetişkinler için bile fazlasıyla yıpratıcıyken atipik otizmli bir çocuğun bu koşullarda büyümesine seyirci kalmak, toplum vicdanında büyük bir yara açacaktır. Tüm hasta çocuk annelerinin denetimli serbestlik yasasından faydalanmasını Sağlamak için sessiz kalmayacağız”

CEzAdQcW0AAhUdf

ALİ’YE MÜEBBET VERİLDİ

CHP Milletvekili Melda Onur ise Şunları söyledi: ” Ülkemin geldiği adalet ve yargı sistemi bu halde. Hiç bir yasa dışı eyleme bulaşmamış ve kapatılmış özel yetkili mahkemeler Tarafından yargılanmış ve 6 yıla mahkum edildi. Bebeği ömür boyu mühebbete mahkum edildi. Çünkü en değerli yaşlarını cezaevinde geçirmek durumunda. Adalet Bakanı çok söz verdi ne yazık ki hala çıkaramadık. Cezaevinde böyle çok Sayıda çocuk var. Bu Yasaların çok acilen değiştirilmesi gerekiyor”

ANNE ZEYNEP’İN ALİ’YE NİNNİSİ

Melda Onur’un Konuşmasının ardından Poyraz Ali’nin babası Emrah Bakır, anne Zeynep Bakır’ın Poyraz Ali’ye uyarladığı ‘ kuvakvakvak’ ninnisini okudu. Sözleri “kuvakvak babacın nerede, kuvakvak babam gitti işe, kuvakvak annemle biz nerdeyiz, annemle biz hapishanedeyiz” diye giden ninni herkesi gözyaşlarına boğdu. Ardından İlkay Akkaya ‘büyü de baban sana’ şarkısını söyledi. Ardından eylem sona erdi.

AYFER ÇALIKIRAN

CUMHURIYET_20150513_3CUMHURİYET

MILLIYET_20150513_14MİLLİYET

HABERTURK_20150513_4HABERTÜRK