YÜZLEŞİN! HRANT’LA, SOYKIRIM’LA

Gazeteci Hrant Dink’in katledilişinin sekizinci yıldönümünde Taksim ‘de toplanan binlerce kişi, cinayetin işlendiği AGOS gazetesi binasına yürüdü.

Saat 13:30 sıralarında Gezi Parkı yanında başlayan yürüyüş, bu senenin teması olan ‘Yüzlesin! Hrant’la, Soykırım’la’ yazılı pankartla yapıldı. ‘Hepimiz Hrant’ız, hepimiz Ermeni’yiz’ afişlerinin yanısıra ‘Je suis Char-lie, Je suis Hrant’ dövizleriyle de Fransa’da yapılan katliam anıldı.

Anma yürüyüşüne Gezi eylemleri sırasında polisin başından gaz fişeğiyle vurması sonucu hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın ailesi, HDP Eş Genel Başkanlan Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, CHP milletvekilleri Şafak Pavey ve Melda Onur, HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü. Roboski katliamında 24 yakınını kaybeden Ferhat Encü de katıldı. Yürüyüş önce-sinde yapılan anonsta Roboski’de katliama kurban gidenler. Gezi eylemle-rinde hayatını kaybedenler ve Cizre’de öldürülen çocukların ismi de okundu.

Yürüyüş Halaskargazi Caddesi’ndeki AGOS gazetesi önünde Murathan Munghan’ın yaptığı konuşmayla son buldu.

Murathan Mungan: Hrant hakiki barışın dilini konuşuyordu

Yazar Murathan Mungan, Hrant Dink’le birlikte barış dilinin de öldürülmek istendiğine vurgu yaptı. Bu yılki anma töreninde söz alan Murathan Mungan ise sekiz yıldır sağla-namayan adaletten, 100′üncü yıldönümü anılacak ‘Ermeni Soykırımı’na, Hrant Dink’in hayallerinden, devlet tarafından katledilen çocuklara kadar etkileyici bir konuşma yaptı.

Hrant Dink’in öldürülmesinin ardından sekiz yıl geçtiğini vurgulayan Mungan, “O yıl doğan çocuklar dillendi: okuma yazmayı söktü. Oysa Hrant Dink’in ölüsü, gerçek hikâyesi aydınlatılmamış bir cinayetin kurbanı olarak hâlâ bu kaldırımda yatıyor” dedi.

Mungan, “Hrant. onu katledenlerin bilmediği bir Türkçeyle konuşuyordu, onların bilmediği bir Ermeniceyle konuşuyordu. O, tüm halkların eşitliğine ve kardeşliğine inanmış biri olarak, barışın diliyle konuşuyordu. Laf olsun diye edilmiş temenni türünden bir barışın değil, sahici, hakiki, kalıcı ve sü-rekli kılınmasını istediği bir bansın diliyle…” ifadelerini kullandı.

Hrant’la birlikte öldürülmek istenenin işte bu dil olduğunu belirten Mungan, “Bir türlü hazmedemedikleri bu banş dili. dünyayı kardeşliğe çağıran bu insancıl dil… Bugün belki de her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz bir dil” diye konuştu. “Bugün aramızda olsaydı, Gezi Parkı Direnişi’nde bizlerle saf tutacak, ta-rih boyunca 76 kez kıyıma uğramış, Ortadoğu’nun en kimsesiz, en sahip-siz halkı olan Ezidilerin yanında yer alacaktı” diyen Mungan. Hrant Dink’in Ermeni sorunuyla ilgili en büyük rüyalarından birinin Ermenistan-Türkiye sınır kapısının açılması olduğunu hatırlatıp “Dostlar, arkadaşlar, ölülerimizin sadece hatıralarına değil, rüyalarına da sahip çıkmamız gerekir” dedi.

Soykırımla yüzleşin

Hrant Dink’in öldürülüşünün sekizinci yılının, aynı zamanda 1915 Ermeni soykırımının da yüzüncü yılı olduğuna dikkat çeken Mungan. “Ermeni soykırımının reddi, inkârı Türkiye’nin yüzyıllık yalnızlığıdır. Tarihte, hafızada, akılda, vicdanda ve dünyadaki yalnızlığıdır. Türkiye’nin bu yüz-yıllık yalnızlığı artık son bulmalıdır” çağrısını yaptı. Murathan Mungan basın özgürülüğüyle ilgili ise şu ifadeleri kullandı: “Bugün burada basın özgürlüğünü savunmak için “Je suis Charlie Hebdo” diyorsak, kimilerinden farklı olarak 1994′te istanbul’da “Özgür Ülke” gazetesi bombalandığında sokaklara çıkmış olmanın gönül rahatlığıyla diyoruz.” Yakın bir gelecekte adaletin yerini bulmasını umduğunu söyleyen Mungan. sözlerini “Sonraki yıllarda burada toplanacak olanlar, hâlâ sonuçlanmamış bir hak ve adalet arayışı için değil, sadece Hrant’ı ve hatıralarını yâd etmek için bir araya gelirler” diyerek bitirdi.

Yürüyüşe katılan CHP Milletvekili Melda Onur, Dink cinayetini ve davayı yorumladı. Onur, soruşturmanın “paralel yapı” ile bağlama girişimleri nedeniyle samimi bir şekilde yürümediğini belirterek. “Hrant Dink cinayeti bu iktidarın emellerine alet edildi. Önce Ergenekon, arkasından diğer soruşturmalar. Bu cinayet ne yazık ki davaların yönünü değiştirmek için kullanıldı” dedi.

AFRIKA_GAZETESI_20150120_14

AFRİKA GAZETESİ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>