Poyraz Ali Hapiste Büyümesin!

CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, 5 Ocak 2015 Pazartesi günü Bakırköy Kadın Cezaevinde hükümlü bulunan, 3 yaşında atipik otizmli Poyraz Ali’nin annesi Zeynep Bakır’ı görüşe gidecek. Bakır’ın geçtiğimiz aylarda durumunu Melda Onur’a iletmesinin ardından konu medyaya yansımış ve Poyraz Ali’nin cezaevinde büyümemesi için kampanya başlatılmıştı. 

Cezaevinde kalan çocuk sayısı giderek artan ve çözülmeyen bir sorun olmaya devam ediyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bu konuda herhangi bir görüş ya da tutum bildirmezken, Adalet Bakanlığı tepkisiz. Çocuklu ve özel durumu olan annelerin denetimli serbestlikten yararlanması için oluşan kamuoyu talebi cevap bekliyor. 

images

3 yaşında atipik otizm teşhisi konan Poyraz Ali’nin annesinin mektubunda ise kendi ağzından durum şu şekilde anlatılıyor;

“Oğlum Poyraz Ali, 2.5 yaşında. Dokuz aydır hapishanedeyiz. Dosyamızda yasal olarak ‘suç’ teşkil eden hiçbir şey olmadığı halde sekiz arkadaşımla örgüt üyeliği cezası almıştık. Yıllar sonra bu durum Yargıtay’da da onaylandı ve oğlumla beraber hapiste bulduk kendimizi. Bazı şüphelerimden dolayı oğlumu hastaneye götürürken tutuklanmıştım ve şüphelerimin yersiz olmadığını hapishanede öğrendim. Oğlum Poyraz Ali ‘atipik otizm’ durumuyla karşı karşıya. Sağlık Bakanlığı yüzde 40 engelli raporu vermişti. Bir an önce özel eğitime ve kreşe başlaması gerekiyordu. Üç yaşından önceki her gün altın değerindeydi. Ancak bizim kreşe ve özel eğitime başlayabilmemiz aylar aldı. Oğlum tamamen benim hapishanede olmamdan kaynaklı mağdur duruma düşmüştü. Şu an eğitimin ve beraber kaldığım arkadaşların emek ve ilgisinin etkisiyle durumun daha iyi olduğunu düşünüyorum. Ancak aklı başında her insan takdir eder ki, atipik otist olan bir çocuğun olması gereken son yer tecrit koşullarıdır, hapishanedir. Poyraz Ali’nin okul öncesi bütün dönemi hapishanede geçecek gibi görünüyor. Elbette birileri umursarsa bu ‘ceza’ farklı şekillerde uygulanabilir ve Poyraz Ali eğitime-tedaviye dışarıda devam edebilir”.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>