Yüzen domuzlar, ağaç katliamı ve ölü leopar için bakanlık açıklaması

Kuzey Otoyolu ve 3. Köprü projesiyle Kuzey Ormanlan’nda büyük bir doğa katliamı yaşanırken, bölgenin eko-sistemi de bozulmanın eşiğinde.
Son olarak geçen Ekim ayında yaban domuzlarının İstanbul Boğazı’nı yüzerek geçmek pahasına göç etmeleri canlıların doğal yaşam alanlarından resmen sürgün edildiğini kanıtlar nitelikte. Daha önce domuzların iki kıta arasını yüzerek geçtiği dünyanın hiçbir yerinde görülmemişti.

5 KAT FİDAN İDDİASI 

CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, 2014 Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmelerinde Kuzey Ormanları’ndaki bu doğa tahribatını ve domuzlann göçüyle olan ilişkisini sordu. Sorulan yazılı olarak yanıtlayan Orman ve Su İşleri Bakanlığı eko-sisteme verilen zaran görmezden gelerek, domuzlann göçünü doğal bir dunım olarak niteledi. Kuzey Ormanlan’nda 381 bin 96 ağaç kesildiğini açıklayan Bakanlık, kesilen ağaçların 5 kah fidan dikileceğini öne sürerek projeyi savundu.

LEOPARI SORDU

Diğer yandan Onur, Türkiye’de yaklaşık 30 yıldır izine raslanmayan leopar türünün bir süre önce Diyarbakır’da vurularak öldürülmesine ilişkin de sorular yöneltti. Bakanlık nesli tükendiği düşünülen leoparın yaşadığına ilişkin olaydan önce bilgi sahibi olduğunu söyledi.
Melda Onur’un yönelttiği sorular ve bakanlığın yanıtlan şöyle sıralanıyor:

• KUZEY Ormanlan’nda köprünün yapıldığı yerdeki kesilen 600 bin ağacın yerine yenisi dikilecek mi?
• Ağaçlar taşındı mı?
• Heyelan tehlikesine karşı ne kadar önlem alındı?
“Güzergâhta yapılan çalışmalardan dolayı 381.096 adet ağaç etkilenmiş olup, taşınması teknik olarak mümkün olan ağaçlar, yüklenici firma tarafından Bakanlığımın uygun gördüğü alanlara taşınmıştır, izin sonrası alman taahhütname gereği güzergahtan kesilecek ağacın 5 katı miktarda fidan izin sahibi tarafından Bakanlığımca gösterilecek alanlara dikilecektir. Bölgede erozyon ve heyelan tehlikesi bulunmamakta olup otoyol çalışmalarının bitiminden sonra yol şevlerinde oluşabilecek toprak akıntılarına karşı ağaçlandırma ve bitkilendirme çalışmaları yapılacaktır.”

• SARIYER ormanlarından anneli yavrulu 15 yaban domuzu bayramdan bir gün önce denize indi, boğazı geçerek Anadolu yakasından çıktı.
Bunun Kuzey Ormanları’yla bir ilgisi olabilir, bu konu araştırıldı mı?
• Bakanlığımızın uzmanları bu konuyla ilgili bir rapor sundu mu?
“15 değil, 4 yavru, 1 dişi olmak üzere 5 yaban domuzu Anadolu Kavağı’na geçmiştir.
Olayı takip eden ekiplerimizce, hayvanların diğer yaban domuzlarının bulunduğu popülasyona karıştıkları tespit edilmiştir. Yaban domuzları beslenme ve üreme davranışları gibi sebepler ile mevsimsel göç edebilen hayvanlar olup, bu yer değiştirme davranışını zaman zaman yüzerek de gerçekleştirebilmektedirler.

BAKANLIĞIN leopar yanıtı:

“Ülkemizde leoparın yaşadığına dair bilgiler, bu üzücü olay gerçekleşmeden önce bakanlığımıza ulaşmış olup; duyum alınan bölgelerde, 2008 yılından bu yana bakanlığımızca desteklenen fotokapan çalışmaları yürütülmüştür. Ancak, bu çalışmalarda leopar fotoğrafı elde edilememiştir. Leoparlar, özellikle erkek bireyler, çok uzun mesafeler kat edebilmektedirler.
Sayıları da oldukça az olduğundan, tam olarak hangi alanlarda bulunduklarının tespiti güçtür.

Karşı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>