‘Normal basın mensubu’ndan kastınız nedir?

İstanbul Milletvekili Melda Onur, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya gezisi sırasında dün düzenlemiş olduğu basın toplantısında, tutuklu gazeteciler, sınır tanımayan gazeteciler ve sarı basın kartına ilişkin yaptığı açıklamalarla ilgili soru önergesi verdi.

Soru Önergesinin metni:

 

4 Şubat Salı günü Berlin’de Alman Dış Politika Enstitüsü’nde düzenlediğiniz basın toplantısında Alman bir gazetecinin tutuklu gazetecilerle ilgili, “Bu paralel yapıları açığa çıkarmak gerekiyorsa, serbest çalışan bir medya önemli değil mi? En fazla tutuklu bulunan gazeteci Türkiye’de görünüyor.” sorusu üzerine verdiğiniz yanıtta:

“Yani başbakanına her türlü hakareti yapabilen medya Türkiye’de var. Ailesine her türlü hakareti yapabilen medya Türkiye’de var. Şu anda en çok içerde dediğiniz Türkiye’de, normal basın mensubu parmak sayılarını geçmez. Diğerleri, büyük bir çoğunluğu terör örgütleriyle, ya silah yakalatmıştır, ya eylem hareketindedir. Bunlar hep sizlere dezenformasyonla aktarılan bilgilerdir.

Geçen işte Brüksel’de rakamlarıyla hepsini açıkladım. Normal sarı basın kartı olanların sayısı 5 veya 10 sayısında. Yani AB ülkelerinde, gerçek manada basın mensuplarının çok çok üstünde şu anda tutuklu olduğunu biliyoruz. Bu noktalarda kaynağından incelersek çok daha isabetli olur diye düşünüyorum. Bazen muhabirlerden de bilgi almak önemli olabiliyor.

Tabi sınır tanımayan muhabirler gerçekten sınır tanımıyorlar. Ne sınırdır? Bunu bir defa öğrenmemiz lazım. Bu sınırın çalışması çok önemli. Sınır tanımazlık hukuk dışı olursa o bizim için geçerliliği yoktur.

Türkiye’deki gazeteciler her türlü haberi yazıyor. Bunların çoğu terör örgütüne yakın. İçlerinde 10 ve 15′i sarı basın kartı sahibi. Sınır tanımayan gazeteciler sınır tanımıyor. Dezenformasyon yapılıyor. “ ifadelerini kullandınız.

Bu bağlamda;

1-      Tarafınıza ve ailenize, bakanlarınıza hakaret ettiğini iddia ettiğiniz yayın kuruluşları hangileridir ve hakaret olarak belirttiğiniz cümleler nelerdir? Basın toplantınızdaki ifadenize istinaden, hakaret olarak addettiğiniz haber ve yazılardan ötürü ilgili medya mensubunun tutuklanması gerektiğini mi düşünmektesiniz?

 

2-      Sözlerinizde ifade ettiğiniz ‘normal basın mensubu’ndan kastınız nedir?

 

3-    Tutuklu basın ile ilgili soruya verdiğiniz cevapta halen yürümekte olan davalardan tutuklu gazeteciler hakkında, “büyük bir çoğunluğu terör örgütleriyle, ya silah yakalatmıştır, ya eylem hareketindedir” yönündeki ifadeniz yargıya müdahale değil midir? Uluslararası basın önünde, politikalarınızı savunmak adına bu kişilerin masumiyet karinelerine karşı bir hukuk ihlalinde bulunduğunuzu düşünüyor musunuz?

 

4-      Tutuklu gazetecilerin bir grubunun sarı basın kartı olduğuna yönelik ifadeniz sarı basın kartı olmayanların gazeteci ve medya mensubu olarak kabul etmediğiniz anlamına mı gelmektedir? Bu konuda 24 Temmuz 2013 tarihinde Basından Sorumlu Devlet Bakanı  Bülent Arınça yönelttiğimiz soru önergesine verilen yanıtta, “5953 sayılı Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanunun 1.maddesindeki tanıma göre, söz konusu Kanun kapsamına giren fikir ve sanat işlerinde ücret karşılığı çalışanlara gazeteci denilmektedir. Gazetecilik yapabilmek için Kanunla konulmuş bu kriter dışında ayrıca bir kriter getirilmemiş, gazetecilerin hak ve sorumlulukları anılan Kanun ile güvence altına alınmıştır. Basın kartı ise, 23.03.2001 tarihli ve 24351 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Basın Kartı Yönetmeliğinin 5.maddesinde aranan niteliklere sahip olan gazetecilere verilmekte olup, yürürlükteki mevzuat uyarınca gazetecilik yapabilmek için bu karta sahip olma zorunluluğu bulunmamaktadır.” denilmiştir. Konudan sorumlu bakanınızın yanıtıyla, basın toplantısındaki ifadeniz çelişmekte değil midir?

5-      Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü (RSF) 1985 yılında kurulmuş, basın özgürlüğünü savunan uluslararası sivil toplum kuruluşudur. Bu gazetecilerin sınır tanımadıklarını söylemek basın özgürlüğüne yönelik bir sınırlama eğilimi ve bu yönde çalışan ulusal ve uluslararası meslek örgütlerine karşı bir tehdit söylemi değil midir?

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>