5 yıl önce Bugün (21 Aralık)

121219-20-BÜ_Konferans

Hapishaneler ve Toplum Forumu’nda ”Hapishaneler ve Siyasi Partiler” tartışıldı

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği, “Hapishaneler ve Toplum” konulu forumlar kapsamında Boğaziçi Üniversitesinde, “Hapishaneler ve Siyasi Partiler” konulu panel düzenledi.

Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Prof. Dr. Turgut Tarhanlı’nın moderatörlüğünü yaptığı panele,  CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, Prof. Mehmet Bekaroğlu ve BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel konuşmacı olarak katıldı.

Akademisyenler, sivil toplum ve muhalefetin işbirliği olmadan, insan haklarını meclise bırakırsanız eliniz boş kalırsınız

Panelde söz alan Melda Onur, cezaevlerinde yönetmeliklerde eksik kalan alanlarla ilgili ciddi mağduriyetlerin yaşandığını ifade etti.

Melda Onur, hapishanelerde yaşanan mağduriyetlerin sadece mahkumlar tarafından yaşanmadığını, cezaevi yaşantısının bir parçası olan ceza infaz memurlarının bu konjonktürün dışında düşünülemeyeceğini kaydetti.

Bu zamana kadar konuyla ilgili sivil toplum örgütleri; Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), İnsan Hakları Derneği (İHD), Tutuklu Yakınlarıyla Dayanışma Derneği (TAYAD) ve Ceza İnfaz Memurları Dayanışma Derneği (CİPDER) ile birlikte toplantılar düzenlediklerini, yasal düzenleme üzerinde ne gibi çözüm önerileri getirebilecekleri üzerinde çalıştıklarını anlattı: ”Meclis çalışmaları dahilinde gönüllü bir hapishane çalışma grubu oluştu. Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Manisa Milletvekili Özgür Özel, Muğla Milletvekili Nurettin Demir ile bir çok hapishaneye ziyaretler gerçekleştirdik, hapishanelerde yaşanan sıkıntılara dair bir çok gözlem yapma fırsatı bulduk” dedi.

Konuşmasında gerçekleştirdiği hapishane ziyaretlerinde dikkatini çeken gözlemlere yer veren Onur, hapishanenin soğuğundan dolayı elleri yanan ve Reynaud hastası olan mahkumun eşya bulundurma yönetmeliğinde eldiven olmamasından dolayı bu şekilde bir sıkıntının yaşandığını ve konuyu meclise taşıdığını ifade etti.

Onur, ayrıca Meclis Cezaevleri Komisyonu’yla cezaevlerini incelediklerini belirterek, “Örneğin, Pozantı Cezaevi’nde şunu gördük; Kürt çocuklar hak aramada daha bilinçli oldukları için seslerini duyurabiliyorlar; ama adli olanlar için aynı şey geçerli değil” dedi. Tecridin, cezaevlerinde ihmal edilen tüm konuların sonucu olarak ortaya çıktığını ifade eden Onur, “Cezaevlerinde izlenen bu politikalardaki algı şu; ‘idamı kaldırdık ama şunlardan içerde kurtulalım’ biçiminde” dedi.

Anlayışın ve zihniyetin kesinlikle değişmesi gerektiğine katıldığını belirterek sözlerine devam eden Melda Onur, yine de mevcut koşullarda yasal düzenlemelerde sivil toplumun, akademisyenlerin ve muhalefet partilerinin bir araya gelerek değişiklik yapmada yaptırım gücünün bulunduğunu söyledi. Onur, bu konuda Osman Evcan örneğini verdi: “Vegan yaşamı savunan arkadaşlar beni bularak Osman Evcan’ın mücadelesine destek olmamı istedi, cezaevine giderek kendisini ziyaret ettim, hapishane yönetimiyle konuştum, Adalet Bakanlığı’na dilekçe yazdım, görüştüm, işin peşini hiç bırakmadım. Osman Evcan ise direnişi boyunca büyük bir kararlılık gösterdi ve arkadaşları da Osman’ın hep yanında oldular. Bu sürecin sonunda yönetmelik değişikliğine gidildi ve mevzuata ”İnancı gereği veya vegan, vejeteryan türü özel bir beslenme şekline sahip hükümlü ve tutukluların talepleri, iaşe miktarı ile sınırlı kalmak üzere karşılanır” ibaresi eklendi. Bu kararlığı gösterdiğimiz sürece akademisyenler, sivil toplum ve muhalefet işbirliği gösterirse insan hakları konusunda elimiz daha güçlü olur, yoksa meclisten beklerseniz eliniz boş kalırsınız” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>